Lekcję fortepianu, czy gry na innym instrumencie najlepiej rozpocząć w jak najmłodszym wieku. Im młodszy człowiek tym więcej informacji jest w stanie przyswoić w krótkim czasie. Przykładem takiej niesamowitej zdolności jest oczywiście ludzka zdolność do mówienia; niemowlę przyswaja język swoich rodziców w niedługim czasie, a im starszy jest człowiek tym trudniej przychodzi mu nauka języków obcych. Podobnie jest z nauczaniem gry na instrumencie – im wcześniej rozpoczniemy naukę, tym szybciej osiągniemy wysoki poziom.
Jak zachęcić dziecko do nauki?
W przypadku małych dzieci to rodzice mają decydujący głos i to oni zwykle kierują dziecko do szkoły muzycznej. Ważne jest jednak by włączyć dziecko w proces decyzyjny. Należy spróbować ukierunkować zainteresowania dziecka w kierunku któregoś z instrumentów lub śpiewu, tak by w przyszłości nie porzuciło tego zajęcia. Ważne jest by nie zmuszać dziecka do gry na skrzypcach, jeżeli ono koniecznie chce spróbować gry na pianinie. Jeżeli dziecko będzie zainteresowane grą na danym instrumencie, chętniej będzie uczęszczało na zajęcia i jest większa szansa, że z nich wyciągnie maksymalnie dużo umiejętności.
Talent to nie wszystko
W przypadku gry na instrumencie czy śpiewu mówi się, że najistotniejszy jest talent. Gdy dziecko ma talent to na pewno będzie świetnym muzykiem, zaś jeżeli go nie ma na pewno nie uda mu się osiągnąć sukcesu. Jest to tylko w połowie prawda – talent muzyczny, słuch muzyczny może pomóc dziecku, ale równie ważna, jak nie ważniejsza, jest praktyka. Im więcej dziecko ćwiczy, tym większa szansa na jego sukces w dziedzinie muzyki. W przypadku gdy zależy nam na tym by nasze dziecko chodziło do szkoły muzycznej, brak słuchu muzycznego może przekreślić szansę dziecka na dostanie się do szkoły publicznej. Pozostaje jednak ogromna ilość szkół niepublicznych, w których możemy kształcić nasze dziecko, w zakresie śpiewu i gry na instrumentach.
Kształcenie muzyczne nie tylko uczy gry na instrumencie, ale także aktywuje do pracy i wysiłku duże części mózgu, które są zwykle nie używane. Naukowcy udowodnili, że nauka gry na instrumencie pomaga w skupieniu – grający na instrumentach nie mają problemów ze skoncentrowaniem uwagi nawet w największym hałasie. Ponadto dzieci, które grają na instrumentach szybciej przyswajają języki obce, mają większy zasób słownictwa a także łatwiej przychodzi im nauka czytania.
Jeżeli zatem zależy nam na tym by nasze dziecko nauczyło się gry na instrumencie, oprócz tej umiejętności, niejako równocześnie posiądzie ono wiele innych, cennych zdolności, które będą pomocne w przyszłości, bez względu na to czy nasze dziecko zajmie się profesjonalnie muzyką czy gra na gitarze pozostanie tylko jego hobby.