Kross Level – propozycja rowerów górskich od Krossa

Jazda górska od zawsze cieszyła się dobrą sławą zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów,  sprawiając nawet w pewnym momencie, że to właśnie rowery do jazdy MTB zyskały miano tych najbardziej uniwersalnych. Dziś do jazdy po mieście przeznaczamy raczej specjalne rowery miejskie czy trekkingowe, pozostawiając modele takie jak ponadczasowy KROSS Level tam, gdzie ich miejsce – na wyboistych pagórkach i terenach leśnych, idealnych do MTB Cross Country. Dlaczego jednak to właśnie KROSS Level zasłużył sobie na miano lidera tej kategorii i w jaki sposób polska marka podbiła rynek rowerów MTB na całym świecie?

Rowery KROSS – krótka historia markirower-2

Historia rowerów KROSS sięga już 1990 roku, kiedy to jeden z pierwszych sklepów rowerowych sygnowanych właśnie nazwą KROSS zagościł na ulicach Przasnyszu – rodzinnej miejscowości Zbigniewa Sosnowskiego, założyciela marki. Sosnowski był naprawdę dobrym przedsiębiorcą, kierującym się przede wszystkim wnikliwą obserwacją rynku, pasją i intuicją. Swój niewielki sklepik szybko przekształcił w hurtownię, a później montownię rowerów, które dziś rozpoznawalne są w całej Europie.

Rowery KROSS od początku charakteryzowały się niezwykłą wytrzymałością i wysoką jakością wykonania, zdobywając uznanie bardzo szerokiego grona odbiorców w kraju i poza nim. Jednak dopiero rok 2006 przyniósł KROSSowi większy rozgłos, a wszystko to dzięki podziałowi produktów na konkretne segmenty. Już od ponad 10 lat w ich ofercie można znaleźć doskonale rozróżnione rowery górskie, szosowe, miejskie, trekkingowe i dziecięce. Każda z wiodących serii w segmencie to kolejny podział, tym razem pod względem cenowym. I tak, na przykładzie rowerów górskich MTB XC mamy aż 15 różnych wariantów sprzętowych tego samego roweru – KROSS Level.

Rok 2006 obfitował nie tylko w zmiany w samym sposobie prezentacji oferty marki. To właśnie wtedy rowery dostępne dla każdego użytkownika zaczęły wkraczać w coraz bardziej specjalistyczne obszary, wymagając coraz większego przywiązania do wzornictwa, jakości i najlepszych możliwie komponentów. Jako że KROSS od dawna stawiał na innowację i nowinki technologiczne, okres ten pozwolił marce wybić się na światowym rynku i konkurować z najlepszymi.

Zrównoważony rozwój to podstawa filozofii KROSS – nowe modele pojawiają się w wyniku przemyślanej strategii i opracowania nowych technologii, a nie zwyczajnej potrzeby odświeżenia kolekcji. Dlatego też to właśnie KROSS, posiadający nawet 20% udziału w rodzimym rynku, utrzymuje nieustannie wysoki poziom zadowolenia swoich klientów i poszerza swoją ofertę rowerów specjalistycznych i rekreacyjnych o to, czego oczekują właśnie użytkownicy.

Cross Country, czyli MTB XC w pełnej krasie

Cross country to konkurencja, która za sprawą takich zawodników jak Maja Włoszczowska czy Bartłomiej Wawak zyskała w Polsce naprawdę duży rozgłos. Zawodnicy ścigający się tu po nierównym, wyboistym terenie leśnym mierzą się z naprawdę trudnym wyzwaniem pokonania trasy nie raz, a wielokrotnie. Wytrzymałość roweru i jego przystosowanie do tak agresywnej jazdy jest oczywiście kluczem do sukcesu. I to właśnie tu doskonale wpasowują się modele KROSS Level, stworzone z myślą zarówno o amatorach, jak i specjalistach w dziedzinie MTB XC. Model nadrzędny dla tego segmentu, Level TE pojawiał się już nie raz w oficjalnych mistrzostwach Polski czy Europy, a sama marka posiada drużynę kolarstwa górskiego KROSS Racing Team, którą reprezentują między innymi wspomniani wcześniej Włoszczowska i Wawak.

KROSS Level – przegląd seriirower

Seria KROSS Level to jedna z najszerszych kolekcji w ofercie marki, reprezentowana dziś przez aż 15 modeli różniących się od siebie przede wszystkim zastosowanymi technologiami, jakością sprzętu, wagą i przede wszystkim ceną. Dzięki takiemu zróżnicowaniu progów cenowych i jakościowych w kolekcji, każdy może dopasować model Level do swoich indywidualnych potrzeb i poczuć się jak profesjonalista – wszystkie rowery z serii Level wyglądają niemalże identyczne, a cała różnorodność tkwi w szczegółach.

Model KROSS Level 1.0 to najbardziej podstawowa opcja dostępna w ofercie marki. Zbudowany z ramy wyprodukowanej w technologii Aluminium Lite rower waży aż 14,5 kg. Choć nie jest to waga niespotykana, w porównaniu do profesjonalnego Level TE jest ona o aż 5,5 kilograma wyższa. Technologia zastosowana w napędzie Level 1.0 to przede wszystkim przerzutki Shimano Tourney, hamulce Shimano Disc i korby również z serii Shimano Tourney.

Przeskakując o kilka klas wyżej znajdujemy model KROSS Level 4.0 (https://www.krolestworowerow.pl/kross-level-4.0-2018-rower-mtb), który choć również mieści się w progu cenowym do 3 tysięcy złotych, został wyposażony w nieco lepszy już osprzęt. Przerzutki Shimano Altus i Deore, wraz z korbami Shimano Altus i kasetą Shimano Alivio reprezentują nieco wyższą jakość jazdy w cenie przystępnej dla naprawdę szerokiego grona odbiorców.

Kolejny skok klasowy to model KROSS Level 6.0 (https://www.krolestworowerow.pl/kross-level-6.0-2018-rower-mtb), w którym korby i suport zostały zastąpione już znacznie lepszymi modelami SR Suntour. Reprezentantem jeszcze wyższej półki jest model Level 8.0 (https://www.krolestworowerow.pl/kross-level-8.0-2018-rower-mtb), charakteryzujący się już naprawdę wysoką jakością komponentów, ramą wykonaną w technologii Aluminium Superlite (ważącą wciąż sporo, bo 13,23 kg) i widelcami światowej klasy marki RockShox. Wszystkie zastosowane tu komponenty to oczywiście zasługa marki Shimano, z przerzutkami i manetkami Shimano SLX, oraz suportem Shimano Press Fit reprezentującymi już znacznie wyższą półkę jakościową.

Największy przeskok pomiędzy rowerami z serii Level można zauważyć przy modelu 10.0, gdzie rama została w końcu zastąpiona lekkim Carbonem kontynuowanym aż do modelu Level TE. Tu komponenty takie jak przerzutki czy hamulce stają się coraz bardziej wytrzymałe i gwarantują bardzo dobre osiągi na trasie, a coraz lżejsza rama pozwala na większą zwrotność zawodnika podczas jazdy.

Rowery KROSS Level to zdecydowanie jeden z najbardziej reprezentatywnych modeli marki, która w swojej pozaprodukcyjnej działalności skupia się właśnie na kolarstwie górskim. Tak duże zróżnicowanie cenowe rowerów Level gwarantuje komfort jazdy i wysoką jakość sprzętu każdemu, niezależnie od budżetu, jaki może na swój rower przeznaczyć. I to chyba najlepszy dowód na to, że pozycja lidera rynkowego dla marki KROSS jest w pełni zasłużona.