Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli o tym dlaczego warto regularnie odwiedzać dentystę

Problemy stomatologiczne są bardzo często objawem zaniedbania. Świadomość społeczna dotycząca zakresu stomatologii jest wciąż niska. Wciąż zbyt mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że możemy uniknąć bólu i wielu innych przykrych dolegliwości, jeśli systematycznie udajemy się na wizyty kontrolne do stomatologa. Tak więc unikanie dentysty może przynieść długotrwałe, nieprzyjemne konsekwencje.

Nieestetyczny wygląd i zapach

Wiele osób bagatelizuje zmiany, które zachodzą w ich uzębieniu. Pojawiające się przebarwienia, niewielkie ubytki — to naoczne sygnału, że już dawno powinniśmy byli odwiedzić stomatologa. Skutkiem braku regularnych przeglądów zębów u stomatologa są powstające w nich dziury. W dziurawych zębach zbierają się resztki jedzenia, które ulegają następnie procesom gnilnym. To właśnie z nich wynika przykry zapach wydobywający się z jamy ustnej. Leczenie ubytków jest długotrwałą i kosztowną usługą. Dlatego też warto zapobiegać, by nie musieć później leczyć.

Wczesne wykrycie chorób i profilaktyka

Regularne wizyty u dentysty pozwolą zachować zdrowie naszych zębów przez długie lata. Wczesne wykrycie zmian na powierzchni zęba pozwala na zapobieganie ich rozwojowi. Czasami wystarczy używać przez pewien czas zaleconego przez stomatologa preparatu, by uniknąć borykania się ze stałymi przebarwieniami lub dziurami w zębach. Jeżeli nasze wizyty u dentysty będą regularne — z powodzeniem będziemy mogli zabezpieczać swoje zęby przed próchnicą i innymi negatywnymi schorzeniami omijając konieczność leczenia. Istnieje wiele chorób, które bywają w swoich skutkach przewlekłe. Dlatego, by uniknąć parodontozy i innych chorób przyzębia — odbywajmy konsultacje stomatologiczne regularnie. Może okazać się, że zachodzące w naszym uzębieniu zmiany są do skorygowania w bardzo prosty sposób, ponieważ zostały wykryte bardzo szybko.

wizyta u dentysty

Scaling, piaskowanie i wybielanie

Regularne wizyty pozwolą na zachowanie pełni zdrowia naszych zębów. A co za tym idzie — będziemy mogli bez problemu korzystać zabiegów, które widocznie poprawią estetykę naszych zębów. Do takich zabiegów należy scaling oraz piaskowanie. Usuwanie kamienia nazębnego nie tylko poprawia kondycję zdrowotną zęba, ale też poprawia skutecznie ich wygląd. Możemy cieszyć się wówczas zdrowym i naturalnie białym uśmiechem. Regularne wizyty pozwolą nam też na wybielenie zębów. Wszelkiego rodzaju zabiegi profilaktyczne — wzmacniają nasze zęby. W efekcie mamy szeroką gamę udogodnień w kwestii poprawiania ich estetyki. Dlatego oprócz scalingu i piaskowania możemy umówić się z naszym stomatologiem na wybielanie zębów. Warto zauważyć, że większość osób, która przychodzi do gabinetu stomatologicznego w celu usunięcia kamienia lub wybielenia zębów — musi najpierw dokonać pewnych napraw. Osoby, które bywają u stomatologa regularnie — nie są narażone na takie dodatkowe koszty.

Regularne uczęszczanie do stomatologa pozwala na skuteczną profilaktykę. Pamiętajmy, że codzienne stosowanie past do zębów i mycie ich kilka razy dziennie wraz z płukankami — nie zastąpi nam wizyty u specjalisty, który czujnym okiem przebada stan naszego uzębienia. Wizyty u stomatologa powinny mieć charakter kontrolny. Monitorując w ten sposób stan zębów zapewniamy sobie pełny komfort i spokój. Nie musimy się obawiać nagłego ataku bólu zęba, ponieważ nasz uśmiech jest pod stałą kontrolą stomatologa. Wizyty kontrolne powinny odbywać się raz na kwartał — chyba, że stomatolog zaleci inaczej. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że z naszymi zębami wszystko w porządku. Pamiętajmy, że ból zęba to już bardzo silny sygnał alarmowy, a nie ostrzegawczy.