Łóżka rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych to jeden z podstawowych sprzętów medycznych, jakie można znaleźć na rynku związanym z branżą medyczną.
Takiego rodzaju sprzęt przydaje się przede wszystkim osobom, które wymagają rehabilitacji – zarówno tej długotrwałej, jak i tymczasowej. Jeżeli dana osoba ma przebyte urazy, jest chora lub ma za sobą jakąś operację, to zdecydowanie takie łóżko jej się przyda. Dlaczego? Przede wszystkim, dzięki takiemu sprzętowi dana osoba będzie w stanie samodzielnie zmieniać pozycję, siadać czy nawet wstawać. Oczywiście łóżka te znacznie ułatwiają także zajmowanie się osobami, które same już sobą nie są w stanie się zająć.
Oczywiście, przy kupnie łóżka rehabilitacyjnego trzeba zwracać uwagę na pewne kryteria tak, by na pewno zakupić produkt odpowiedni. Każde łóżko ma jakieś udogodnienia, jednak trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na to, co danej osobie niepełnosprawnej przyda się najbardziej. Co innego będzie potrzebować osoba, która jest chora przewlekle, a co innego osoba, która tylko tymczasowo straciła swoją sprawność i ma nadzieję na jak najszybszy powrót do zdrowia.
O czym warto wiedzieć wybierając łóżko dla osoby niepełnosprawnej?
Jak już sama nazwa wskazuje, łóżko dla osoby niepełnosprawnej to produkt, który ma ułatwiać życie osobie, która ma ograniczone możliwości poruszania się. Jeżeli dana osoba, jest chora przewlekle, a nie tymczasowo, najlepiej jest wybrać łóżko elektryczne, które można sterować za pomocą pilota. Pamiętajmy, że osoba, która spędza w takim łóżku mnóstwo czasu, musi mieć możliwość tego, by swobodnie móc zmieniać swoją pozycję. Dzięki temu uniknie się wszelkich nieprzyjemności typu odleżyny, a pomoc drugiej, sprawnej osoby nie będzie konieczna.
Najlepsze łóżka, oprócz możliwości sterowania oparciem pleców oraz odcinkiem podudziowym, mają jeszcze możliwość regulacji, pozycji nóg, które mogą być albo uniesione do góry, czy też zgięte w kolanach.
Bardzo ważne jest także to, aby uniemożliwić ryzyko wypadnięcia z takiego łóżka – można tego dokonać za pomocą zainstalowania odpowiednich barierek wykonanych z drewna czy metalu. Dzięki nim, osoba, która znajduje się w łóżku będzie w nim bezpieczna. Pamiętać trzeba, że takie elektryczne łóżko powinno być wygodne zarówno dla osoby chorej i niepełnosprawnej, jak też i dla osoby zajmującej się rehabilitacją (niezależnie czy jest to profesjonalista, czy też członek rodziny). Za pomocą elektrycznego łóżka rehabilitacyjnego można z łatwością odciążyć kręgosłup, a także ułatwić mycie, przebieranie czy zwykłą wymianę pościeli. Oczywiście nie powinno w łóżku zabraknąć kół, dzięki którym cały sprzęt będzie przenośny.
O czym jeszcze warto pamiętać, przy wyborze odpowiedniego łóżka? Przede wszystkim warto zastanowić się, z jakiego materiału ma być wykonane. Oczywiście nie jest to tak ważna kwestia, jak inne, jednak na rynku są łóżka zarówno metalowe, jak i drewniane. Oczywiście, rzeczy wykonane z metalu zawsze będą bardziej odporne na uszkodzenia i bardziej nadają się do prowadzenia długotrwałej rehabilitacji, z kolei przedmioty drewniane prezentują się bardziej atrakcyjnie i są przyjemniejsze w odbiorze.
Dodatkowe wyposażenie łóżek dla niepełnosprawnych
Oczywiście to, co zostało wyżej wymienione, to nie jedyne wyposażenie, które znajduje się w łóżkach dla niepełnosprawnych. W takich przedmiotach liczy się przede wszystkim to, aby jak najlepiej służyły osobom chorym, dlatego wiele łóżek jest wyposażonych dodatkowo w chociażby materace przeciwodleżynowe, które zapobiegają powstawaniu odleżyn. Dużo łóżek ma także dobrej jakości siłowniki, które nie ulegają zepsuciu nawet, jeżeli są używane naprawdę często i intensywnie.
Jak podają specjaliści z X-REH, Często do takich łóżek można podwiesić wieszak na kroplówkę, co znacznie ułatwia jej podawanie nawet w warunkach domowych. I na sam koniec, chociaż dla chorego wcale nie jest to najmniej ważne – w łóżkach rehabilitacyjnych często są zamontowane stoliczki boczne. Jeżeli chory jest w stanie po coś sięgać rękoma, to z łatwością będzie w stanie to zrobić. W innym wypadku byłby uzależniony od osoby, która by mu taką rzecz podawała.