Na czym polega wideofilmowanie?

Jest to sztuka polegająca na uchwyceniu na kamerze wideo tego, co istotne jest dla zleceniodawcy. W przypadku ślubów oraz wesel – bo właśnie na te okazje wideofilmowanie zamawiane jest najczęściej – możemy spotkać się z kręceniem przede wszystkim pary młodej, gości oraz dodatkowych atrakcji jakie zapewniane są podczas całego przyjęcia. Także podczas poprawin.

W zależności od opcji, którą wybierzemy u danego kamerzysty, możemy naturalnie zamówić tylko kilka godzin jego pracy, aczkolwiek z pewnością nie przełoży się to na efekty, których oczekujemy. Wideofilmowanie jest obecnie często łączone z fotografią. Dwie lub nawet trzy osoby zajmują się przygotowaniem materiałów, które następnie poddawane są cyfrowej obróbce. W przypadku materiałów wideo trudniej o dobrą i pełnowartościową edycję, ale tak naprawdę to przecież nie jest najważniejsze w pracy kamerzysty. Jego zadaniem jest bowiem dobre operowanie kamerą, uchwycenie tego co najważniejsze i wtopienie się w tłum. Kamerzysta podczas wideofilmowania nie powinien nikomu przeszkadzać, zaś jego obecność powinna być niewyczuwalna – takie otrzymaliśmy informację od Marcina, prowadzące studio wideofilmowania. Naturalnie niektóre osoby mogą czuć się niekomfortowo wiedząc, że właśnie są kamerowane, aczkolwiek stres może przejść po chwili przed obiektywem. Kamerzysta najczęściej skupia się na tych miejscach, w których coś się dzieje. W przypadku ślubu będzie to para młoda przed ołtarzem, uśmiechnięta najbliższa rodzina, moment podpisania dokumentów wzięcia ślubu a także wyjścia z kościoła. Później wideofilmowanie obejmuje przyjazd pary młodej do Sali weselnej, w której odbędzie się jedna z najważniejszych imprez w życiu dla osób centralnych w tym ważnym dniu.

Na czym powinno się skupić wzorowe wideofilmowanie?

Kamerzysta powinien uchwycić to co najważniejsze, czyli tradycyjne przywitanie chlebem i solą, wzniesienie pierwszego toastu czy pierwszy taniec pary młodej. Dalsza praca oznaczająca wideofilmowanie zależy już wyłącznie od osobistych ustaleń z kamerzystą. Niektóre pary młode mają bowiem specjalne życzenie aby filmować częściej wskazane osoby lub nie kamerować konkretnych sytuacji. Lepiej jest jednak pozostawić kamerzyście wolną rękę, gdyż materiał wideo wychodzi wtedy bardziej żywy i ciekawy. Warto być tam, gdzie dzieje się coś zabawnego i co może być potem przez miesiące a nawet lata przedmiotem dyskusji w rodzinie. Nie warto także skupiać się na wyłącznie jednej sytuacji przez dłuższy czas, lepiej zebrać materiał do kupy łączyć wiele miłych, odmiennych chwil.

Wideofilmowanie na weselu

Dobrze jest uchwycić przede wszystkich chwili wesołe, zwłaszcza zabawy organizowane tuż po północy. Nie powinno się jednak kamerować osób, które zdecydowanie nie wyglądają najlepiej, np. po zatruciu alkoholowym, warto jednak uchwycić je tylko na moment, aby można było zapamiętać i takie chwile. Wideofilmowanie jest obecnie standardem dla pary młodej przed organizacją wesela. Koszt uzależniony jest od opcji i tego, co znajdzie się na płycie, którą otrzymamy po cyfrowej obróbce. Najczęściej znajdziemy tam zróżnicowane materiały, często są to także fragmenty w stylu „off the record”.