Od czego zależy wybór sukienki na wesele?

Pora roku

Najwięcej ślubów w Polsce przypada na okres od czerwca do października, ale nie znaczy to, że późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną ślubów nie ma. W lecie jest jednak większa szansa na sprzyjającą aurę, ale niestety również na nieznośne upały. Dlatego do letniego ślubu warto wybierać suknie szyte z delikatnych tkanin, o odkrytych ramionach, lekkie i możliwie przewiewne. Szczególnie sprawdzą się one podczas uroczystości weselnej na świeżym powietrzu, np. typu garden party.

Na śluby w chłodniejszych porach roku można wybrać sukienki z cięższych tkanin lub lekkie, ale z dużą ilością warstw i falbanek, które uchronią przed chłodem. Warto też pomyśleć o rękawach. Jeśli jednak wolimy suknię z odkrytymi ramionami, już przy poszukiwaniu sukni warto zwrócić uwagę na pasujące do rodzaju sukni etole, bolerka, futerka lub płaszcze. Jeśli wybieramy suknię z trenem, a ślub odbywa się jesienią lub zimą, polecamy sukienki z podpinanymi trenami, co pozwala uniknąć zabrudzeń, także w letni, ale deszczowy dzień (trzymamy kciuki, aby Was to nie spotkało!).

Rodzaj ślubu

Rodzaj sukni jaką wybierzemy zależy często od rodzaju miejsca i charakteru uroczystości. Na ślub cywilny i skromną uroczystość panny młode wybierają zwykle proste sukienki lub eleganckie kostiumy. Nie są to kreacje balowe, ale klasyczne suknie o różnych długościach. Jeżeli planujemy natomiast ślub kościelny lub konkordatowy w pięknej monumentalnej świątyni, odpowiednie będą suknie bogato zdobione, z falbanami i/lub trenem. Należy koniecznie pamiętać o okryciu ramion.

Suknia ślubna na dowolne warunki

Rodzaj wesela

Wybierając suknię ślubną, musimy mieć świadomość tego, ile czasu w niej spędzimy oraz jak bardzo będziemy aktywne. Jeżeli planujemy huczne wesele z tańcami do białego rana, warto wybrać suknię nie za ciężką i niekrępującą ruchów. Warto także w trakcie przymiarki usiąść w sukni oraz jeżeli panna młoda nie jest zbyt przesądna i pozwoli panu młodemu zobaczyć suknię przed ślubem wypróbować podnoszenie, które może się pojawić przy przenoszeniu przez próg lub w tańcu. Jeżeli bowiem sukienka wykonana jest z lekkiej tkaniny i noszona z halką na kole może się ona w trakcie podnoszenia ułożyć tak, że pokaże znacznie więcej niż planowała wcześniej panna młoda. Jeżeli wesele trwa długo i będziemy w sukni dużo tańczyć, ważne będzie odpowiednie dopasowanie gorsetu. Doświadczony personel w salonie ślubnym, wprowadzając odpowiednie poprawki krawieckie, powinien zwrócić uwagę na to, aby gorset nie opadał w trakcie tańca, jeśli suknia pozbawiona jest rękawów i ramiączek, ale aby również umożliwił swobodne oddychanie i nie spowodował zasłabnięcia lub omdlenia, przy tylu emocjach towarzyszących nam w tym dniu.

Rodzaj pierwszego tańca

Niektóre pary młode pierwszy taniec traktują bardzo spontanicznie, niektóre jednak zapisują się na kursy tańca, aby wcześniej przećwiczyć kroki i starają się zbytnio go nie komplikować, szczególnie jeśli partner nie ma zbyt dużej wprawy w tańcu. Takie pary wybierają wtedy tańce standardowe bez skomplikowanych figur i w zasadzie każdy rodzaj sukienki sprawdzi się w takim tańcu – długi tren można chwycić w dłoń, co powoduje, że efekt jest jeszcze piękniejszy. Jeśli jednak para chce na swój pierwszy taniec wybrać np. rock and rolla lub też przygotowała taniec klasyczny, ale z wykorzystaniem wielu figur i z podnoszeniami, model sukienki może już mieć znaczenie. Warto wtedy zwrócić uwagę na to, aby sukienka zbytnio nie krępowała ruchów. Jeżeli w tańcu planowane są podnoszenia i obroty ze zmianą rąk, sukienka powinna mieć podpinany tren, ponieważ trudne byłoby utrzymanie go cały czas w tej samej dłoni, szczególnie jeśli dłoń będzie wysoko podnoszona. Należy też pamiętać o panu młodym, któremu zbyt długa suknia z ogromną ilością falban może plątać się pod nogami i utrudniać podnoszenie (warto o tym pomyśleć wykonując poprawki krawieckie i dopasowując długość sukni).

Pamiętaj!

Sama dokonaj wyboru. To Ty spędzisz w tej sukni najważniejszy dzień swojego życia i będziesz się w niej oglądać na zdjęciach lub na filmie przez wiele lat. Dlatego musisz czuć się w niej dobrze. Jeżeli potrzebujesz sukni zapytaj o poradę producenta sukien ślubnych – doświadczone krawcowe pomogą Ci dopasować suknię do Twojego wzrostu, wielkości bioder, piersi, do talii. Powinna ona być jak Twoja druga skóra, więc jeśli ktoś mówi Ci, że wyglądasz w czymś pięknie, ale ty sama czujesz się źle – nie wybieraj takiej sukienki. To wyjątkowy dzień i musisz czuć się szczęśliwa, mając na sobie coś, co lubisz i w czym przede wszystkim czujesz się piękna.