Noszenie okularów korekcyjnych, choć zyskało w ostatnich latach nieco większą popularność, nigdy nie było postrzegane jako modne czy stylowe. Trudno jednocześnie uciec od wad wzroku, które powodowane często specyficznym stylem życia i ciągłym wytężaniem wzroku podczas pracy występują dziś coraz częściej. Można zdecydować się oczywiście na niewidoczne i estetyczne soczewki kontaktowe, jednak każdy okulista zaleca też posiadanie co najmniej jednej pary okularów, które pozwolą oczom odpocząć od bezpośredniego kontaktu ze sztuczną soczewką. Jak dobrać soczewki okularowe i oprawki okularów korekcyjnych, by te nie tylko spełniały swoją funkcję tak dobrze, jak soczewki korekcyjne, ale też pasowały do Twojej twarzy, stylu i osobowości?
Jak dobrać szkła korekcyjne?
Szkła korekcyjne, czyli soczewki okularowe mocowane w specjalnych oprawkach pozwalają na dopasowanie prawidłowej korekcji dla określonej wady wzroku i tym samym poprawę ostrości widzenia. Choć początkowo wykonywano je wyłącznie ze specjalnie oszlifowanego szkła, dziś dość powszechne jest rezygnowanie z soczewek mineralnych na rzecz organicznych tworzyw sztucznych, które są nie tylko lżejsze niż soczewki szklane, ale też dają większe pole manewru jeśli chodzi o dopasowanie ich do konkretnych oprawek okularów. Współczesne soczewki wysokoindeksowe, czyli cieńsze niż standardowa soczewka wymagana dla danej wady wzroku to estetyczny sposób na poprawę nawet dużych wad, bez efektu powiększenia lub pomniejszenia oczu ukrytych za okularami.
Wybór właściwych soczewek okularowych opiera się przede wszystkim na recepcie wystawionej przez okulistę, opartej na precyzyjnych pomiarach wady wzroku. Okulista określa jednak nie tylko ostrość wzroku i dioptrie dla szkieł okularowych, ale też odległość pomiędzy oczyma czy rozstaw źrenic, na podstawie którego szlifuje się szkła pod konkretną oprawkę. Właściwe dopasowanie szkieł jest niezwykle ważne, bo każde, nawet najmniejsze przesunięcie może powodować złe widzenie, zmęczenie oczu czy nawet bóle głowy. Proces dopasowywania okularów do oprawek i konkretnego rozstawu oczu nazywa się centrowaniem i powinien być wykonywany w każdym dobrym salonie optycznym. Wybierając okulary korekcyjne pamiętaj – każde oko wymaga indywidualnego traktowania.
Rodzaje soczewek okularowych
Kwestiami technicznymi związanymi z dopasowaniem szkieł do wady wzroku zajmują się optyk i okulista, jednak to do pacjenta należy wybór spośród wielu rodzajów soczewek dostępnych współcześnie na rynku. Wśród najciekawszych propozycji pojawiają się między innymi soczewki progresywne, fotochromowe, polaryzacyjne czy pokryte różnego rodzaju filtrami i powłokami zapobiegającymi zniszczeniu, zabrudzeniu czy oślepieniu.
Soczewki progresywne to szkła pozwalające na połączenie ze sobą właściwości okularów do dali i do bliży, pozwalających osobom z presbiopią (starczowzrocznością) na wyraźne widzenie we wszystkich odległościach. Gdy pojawia się problem z widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka, okulary progresywne mogą zastąpić konieczność noszenia dwóch par okularów i ciągłego zmieniania ich, co znacząco podnosi komfort widzenia.
Nowoczesne soczewki fotochromowe to z kolei rozwiązanie dla osób, których oczy są niezwykle wrażliwe na światło oraz dla kierowców, którzy zmieniając swoją pozycję na drodze nie potrzebują stałego zaciemnienia szkieł w okularach. Soczewki fotochromowe zaciemniają się w intensywnym oświetleniu oraz przy zmianach temperatur, poprawiając komfort widzenia zależnie od panujących warunków otoczenia. Soczewki fotochromowe są tak skonstruowane, by przyciemnienie pod wpływem światła nie zaburzało kontrastowego widzenia, a jednocześnie poprawiało komfort widzenia w codziennych sytuacjach.
Powłoki i filtry w okularach korekcyjnych
Wybór szkieł okularowych wymaga często podjęcia decyzji o zastosowaniu różnorodnych filtrów i powłok ułatwiających zarówno użytkowanie, jak i pielęgnację okularów. Najpopularniejsza powłoka antyrefleksyjna gwarantuje redukcję uciążliwych odblasków, poprawiając komfort widzenia nad wodą czy przy mokrych powierzchniach. Okulary można pokryć też warstwą antystatyczną, oleofobową i hydrofobową, pozwalając na utrzymanie szkieł w czystości na dłużej. Bardzo ważnym dodatkiem do szkieł korekcyjnych są też różnego rodzaju filtry zatrzymujące promieniowanie UV, neutralizujące światło niebieskie emitowane przez ekrany komputerów i smartfonów, czy wreszcie filtry polaryzacyjne, które niwelują efekt oślepienia przez reflektory i odbijające się światło. Zastosowanie któregokolwiek z powyższych rozwiązań wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak znacząco zwiększa komfort korzystania z okularów. Jeśli nosisz je na co dzień, korzyści te są zdecydowanie opłacalnym wydatkiem.
Jak dobrać oprawki okularów korekcyjnych?
Masz już wybrane szkła, wiesz na jakie zdecydujesz się filtry – co dalej? Czas na wybór oprawki. Skoro okulary mają się stać częścią Twojego codziennego życia, warto by pasowały do Twojej twarzy, stylu i osobowości, bo tylko tak przekonasz się do ich noszenia. Oprawki okularowe dobiera się na zasadzie kontrastu – osoby o okrągłej lub owalnej twarzy mogą postawić na ramki kwadratowe i kanciaste i odwrotnie, osoby o twarzy kwadratowej lub trójkątnej będą prezentowały się lepiej w oprawkach owalnych, okrągłych lub tzw. „kocich”. Ostatecznie jednak wybór należy do Ciebie – pamiętaj jedynie, by po wyborze oprawek optyk dopasował do nich szkła tak, by okulary nie powodowały niechcianego bólu głowy czy problemów z widzeniem.
Najwyższej jakości oprawki do okularów korekcyjnych znajdziesz w Soczewki24.