Oświetlenie w hotelu – praktyczne i budujące atmosferę

Oświetlenie stosowane w hotelach jest niezwykle ważne ze względów marketingowych, użytkowych, a także ze względu bezpieczeństwa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w dużej mierze to właśnie to, jak oświetlony jest hotel bezpośrednio wpływa na decyzję potencjalnego gościa, czy zechce się w nim zatrzymać, a także określa to, jakie pierwsze wrażenie robi hotel i jaką opinię na jego podstawie formułują potencjalni klienci. Co jest zatem ważne w odpowiednim oświetleniu obiektu hotelowego?

Oświetlenie zewnętrze hotelu – funkcja użytkowa, a także zapewniająca bezpieczeństwo

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że oświetlenie zewnętrzne hotelu bywa ważniejsze nawet od odpowiedniego oświetlenia pokoju gości! Dzieje się tak dlatego, że odpowiednie oświetlenie hotelu i drogi dojazdowej może być doskonałą formą przyciągnięcia uwagi klientów. Zwrócenie uwagi oraz wrażenie bezpieczeństwa będzie pozytywnie działało na potencjalnych gości.

To drugie ma szczególne znaczenie – światła wyposażone w czujnik ruchu, lub te które, przez cały czas oświetlają posesję otaczającą hotel, sprawią, że widoczność wszystkich gości kręcących się przy hotelu będzie bardzo wyraźna. To poskutkuje tym, że szybko zobaczymy niepożądane osoby znajdujące się w pobliżu hotelu, a także zapobieganie upadkom, potknięciom się i innym potencjalnym wypadkom, spowodowanym ograniczoną widocznością w porze nocnej i wieczornej.

Dzięki odpowiedniemu oznakowaniu i oświetleniu drogi prowadzącej do hotelu, potencjalny gość, nie będzie musiał szukać drogi i może zatrzymać się w hotelu spontanicznie, jeśli stwierdzi, że jest zbyt zmęczony na dalszą podróż samochodem. Nieodpowiednie oznakowanie drogi dojazdowej do hotelu powoduje straty dla obiektu wynoszące nawet 30%! Spowodowane jest to głównie tym, że wielu zainteresowanych osób, które mogłyby stać się gośćmi hotelowymi, po prostu nie mogą odnaleźć obiektu.

Jednak co ważne podczas projektowania oświetlenia zewnętrznego, to to, że aż 70% poboru energii elektrycznej zużywane jest właśnie na oświetlenie zewnętrzne. Oznacza to, że iluminacja świetlna zewnętrzna generuje ogromne koszty za energię elektryczną. Jednak można temu zapobiec stosując nowoczesne oświetlenie LED. Światła typu LED są nie tylko energooszczędne, ale także ekologiczne – mają pozytywny wpływ na środowisko, dzięki czemu nie wpływają na ocieplenie się klimatu i wyciek szkodliwych substancji, które często zawarte są w tradycyjnych żarówkach.

oświetlenie hotelu

Ponadto lampy ledowe są nieporównywalnie trwalsze niż zwykłe źródła światła, co znacząco obniża nam koszty eksploatacyjne budynku, ponieważ nie musimy ich często wymieniać. Dodatkowo ogromny wybór wzorów, kolorów i natężenia światła sprawia, że możemy zaprojektować oświetlenie w dowolny sposób, tak aby stworzyć niesamowitą atmosferę i przyciągnąć potencjalnych gości.

 

Znaczenie oświetlenia wewnętrznego w obiekcie hotelowym

Znaczenie oświetlenia wewnętrznego w hotelu jest nie mniej ważne. Nie możemy pozwolić aby nasi goście rozczarowali się widokiem miejsca, w którym będą nocowali! Zaczynając od holu, warto oświetlić go w nowoczesny i przytulny sposób, aby goście już na wstępie mogli zachwycić się niepowtarzalnym nastrojem panującym w obiekcie. Nie mniej ważna jest także recepcja – powinna być doskonale widoczna i skąpana w ciepłym, przytulnym świetle sugerującym gościnność i domową atmosferę. Ta strefa często oświetlana jest przez 24 godziny na dobę dlatego warto zastosować w niej energooszczędne i trwałe oświetlenie typu LED, które jest nieporównywalnie tańsze niż tradycyjne źródła światła.

Oświetlenie korytarzy w hotelu powinno zapewniać odpowiedni poziom natężenia światła zawsze, gdy przebywają tam ludzie. Warto stosować oświetlenie na dwóch poziomów. Jeden minimalny, zapewniony całodobowo, realizowany np. za pomocą opraw kinkietowych wbudowywanych w ścianę lub w sufit dające mały poziom natężenia, a jeden mocniejszy, który doskonale oświetli np. wejścia do pokoju, drzwi itd. Co do pokojów, powinno być ono przytulne i zlokalizowane przy łóżkach, a także dodatkowo przy lustrze lub w suficie.

Podsumowując oświetlenie w hotelu jest jednym z ważniejszych aspektów w hotelu. Odpowiednie oświetlenie znacząco wpływa na zbudowanie odpowiedniego nastroju, poczucia bezpieczeństwa i domowej atmosfery.  Jest to tak samo ważna kwestia, jak wystrój.