Pierwsza wizyta u psychiatry – jak wygląda?

Standardowa procedura wizyty u psychiatry wygląda podobnie jak u lekarza świadczącego usługę podstawowej opieki zdrowotnej. Jeżeli jednak jest to pierwsze spotkanie z tego typu specjalistą, aby się lepiej przygotować i poczuć się pewniej podczas rozmowy, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi wskazówkami.

Powód wizyty

Najpierw dobrze być świadomym, dlaczego chce się skorzystać z pomocy psychiatry. Czy jest to indywidualna decyzja, czy sugestia od prowadzącego psychoterapeuty? Posiada się wskazujące do takiej formy leczenia wyniki lekarskie, potrzebne jest konkretne orzeczenie, typ badania? Co właściwie oczekuje się uzyskać? Jakie efekty osiągnąć? Możliwe, że podobne pytania na początku wizyty będzie zadawać również sam psychiatra.

Wbrew pozorom, czynnik motywacyjny jest tu kluczowy, aby właściwie pokierować dalszą diagnozą. Jeżeli się przychodzi do rzeczonego specjalisty tylko po wypisanie leków nasennych, bo się cierpi na bezsenność, można być bardzo zdziwionym, kiedy psychiatra zacznie dociekać, jaka przyczyna stoi za odczuwaną dolegliwością. Najważniejsze jest ustalenie celu wizyty u wybranego lekarza, następnie można przystąpić do szczegółowej diagnozy.

Diagnostyka

W zależności od powodów przyjścia do psychiatry, forma prowadzonej diagnozy może się nieznacznie od siebie różnić. Jeżeli psychiatra na stałe współpracuje z wybranym przez pacjenta psychoterapeutą, o wiele łatwiej można ustalić historię choroby oraz przebieg dotychczasowej terapii. W innym przypadku psychiatra musi zebrać dokładny wywiad z pacjentem.

Warto przygotować i zabrać ze sobą wszystkie dotychczasowe wyniki badań, jeśli były wykonywane w kierunku dolegliwości, z jaką przyszło się do lekarza. Poza tym, należy szczerze i otwarcie odpowiadać na wszystkie pytania, również związane z osobistą historią rodzinną, jeśli można podejrzewać zaistnienie skłonności do dziedziczenia pewnych zaburzeń czy chorób psychicznych. W zależności od indywidualnego przypadku pacjent zostanie szczegółowo poinformowany jaki plan leczenia farmakologicznego będzie podejmowany. Możliwe, że leczenie będzie przebiegać we współpracy z prowadzącym psychoterapeutą, aby odnieść jak najlepsze i pożądane efekty.

Można również wybrać lekarza, który charakteryzuje się podwójnym wykształceniem, czyli posiada odpowiednie kwalifikacje zarówno do prowadzenia psychoterapii jak i leczenia psychiatrycznego. Jest to dobre połączenie na przykład w przypadku depresji, która jest na tyle złożoną chorobą, że wymaga zaangażowania obydwu specjalistów.

wizyta u psychiatry

Przebieg leczenia

Po ustaleniu i akceptacji planu leczenia przez pacjenta, przystępuję się do leczenia. Zgodnie z postawioną diagnozą otrzyma się przypisane na receptę leki. Należy je zażywać zgodnie z zaleceniami psychiatry oraz przestrzegać terminów następnych konsultacji. Ponieważ każdy organizm inaczej toleruje przyjmowane dawki, wszelkie stany niepożądane lub nawet brak efektów leczenia należy na bieżąco zgłaszać lekarzowi.

Leczenia psychiatryczne tak jak i psychoterapeutyczne jest czasochłonnym procesem i ich sukces w dużym stopniu zależy od systematyczności i zaangażowania pacjenta we współpracę z lekarzem. Jeśli wizyta miała charakter doraźny, wspomagający w wyniku przeżytego silnego kryzysu, na przykład z powodu nagłej śmierci osoby bliskiej, rozpadu związku, leczenie może trwać tylko kilka miesięcy. Jeśli jednak cierpi się na zaburzenia, które zostaną potwierdzone badaniami klinicznymi jako zaawansowane, proces zdrowienia może zając kilka lat, a nawet wymagać hospitalizacji i stosowania innych, dodatkowych metod prócz farmakologii.

Właściwy wybór specjalisty

Z pewnością najważniejsze jest podjęcie pierwszego kroku, czyli wybór psychiatry, a następnie przygotowanie się do szczerego i rzetelnego wywiadu środowiskowego. Dalszy proces pokieruje już dany specjalista, na podstawie uzyskanych danych oraz wybranej formy leczenia.