Tradycyjny, kopany fundament jest najpopularniejszym rodzajem stawianych fundamentów w Polsce. Płyta fundamentowa, mimo, że stosowana coraz częściej, wciąż jest swego rodzaju nowością. Ogólnie uznaje się, że płyty fundamentowe są droższe i bardziej skomplikowane w wykonaniu, jednak w większości przypadków nie jest to prawda. W krajach skandynawskich oraz w Niemczech stawianie domów na płytach fudamentowych zamiast na fundamentach kopanych jest bardzo powszechne i nie wzbudza większych sensacji.
Płyta fundamentowa – do kogo się zgłosić?
Komu można zalecić stawianie domu na płycie fundamentowej? Z pewnością osobom, którym zależy na czasie i jak najszybciej chciałby zacząć budowę swojego domu. Skąd ta oszczędność czasu? Otóż decydując się na płytę fundamentową, w przeciwieństwie do fundamentów kopanych, o wiele mniej czasu poświęca się na prace związane z wykopami. Jest to spowodowane tym, że dla płyt fundamentowych (przyrównując do fundamentów kopanych) potrzeba o wiele płytszych wykopów, sięgających zazwyczaj około dwudziestu centymetrów. Oczywiście, tak jak w przypadku tradycyjnego fundamentu grunt trzeba odpowiednio przygotować, to jest znieść jego górną warstwę (tak zwany humus). Trzeba też sprawdzić, czy pod humusem nie znajduje się przypadkiem glina tudzież iły. Gdy się znajdują, należy jeszcze położyć na przykład zagęszczony piasek o grubości co najmniej 15 centymetrów. Gdy grunt jest niewysadzinowy, płytę można wylewać od razu. Jednak jeżeli jest wysadzinowy, będzie wymagał pewnej ilości przygotowań.
Płyta a osadzanie budynku
W Polsce konieczne jest, by osadzać fundament budynku na poziomie minimum pięćdziesięciu centymetrów pod poziomem gruntu i to tylko w przypadku, gdy mamy do czynienia z gruntem niewysadzinowym. Dzięki takiemu płytkiemu położeniu płyt fundamentowych, wylany beton szybko się wiąże i już w ciągu paru kolejnych dni możliwe jest wznoszenie ścian. W ciągu tygodnia już w stu procentach można przejść do pozostałych robót budowlanych. Płyta fundamentowa ma też taką przewagę, której brakuje tradycyjnym fundamentom kopanym – można do niej podłączyć ogrzewanie i włączyć je już w trakcie budowy, co pozwoli na szybsze schnięcie ścian, tynków, i wszelkich innych elementów, co ogólnie przyśpieszy proces budowy i pozwoli oddać szybciej dom do użytku.
Reasumując, położenie płyty fundamentowej składa się z następujących etapów: konieczne jest usunięcie zalegającej warstwy humusu (górnej części gruntu), następnie trzeba prawidłowo ułożyć, i ewenyualnie zagęścić warstwę drenażowo-fundamentową, która będzie znajdować się bezpośrednio pod płytą fundamentową. Potem należy wykonać specjalnie, indywidualnie zaprojektowaną płytę fundamentową, i jeżeli jest to przewidziane w planie budowy, system ogrzewania. Następnie powinno zająć się wyłożeniem instalacji przeciwwilgociowej i zapobiegającej utracie ciepła (termincznej) płyty fundamentowej. Największą przewagą płyt fundamentowych nad tradycyjnymi fundamentami kopanymi jest to, że sprawdza się ona praktycznie na każdym gruncie.
Więcej na termico.info – stronie ww firmy zajmującej się właśnie tego typu realizacjami.