Poradnik noszenia soczewek – o czym należy pamiętać?

Noszenie soczewek kontaktowych może być bardzo wygodnym rozwiązaniem, lecz musimy pamiętać o tym, że aby tak było, musimy mieć na ten temat określoną wiedzę. Przy decydowaniu się na soczewki może nasuwać się mnóstwo pytań: jak je prawidłowo wybierać, gdzie najbezpieczniej je kupić? Jakich należy przestrzegać zasad podczas noszenia i jak je pielęgnować? Jak często konieczna jest ich  wymiana? Czy można nosić soczewki dłużej, niż to wynika z ich trybu? Czy gdy nosimy soczewki, konieczna jest częstsza kontrola wzroku? Poniżej krótki poradnik, w którym odpowiemy na powyższe pytania.

Prawidłowy wybór soczewek – najważniejsze zasady

Zaczynamy od tego, że soczewek nie wolno dobierać samodzielnie. Soczewki za mocne lub za słabe, tudzież niedopasowane do potrzeb osób z astygmatyzmem lub innymi dolegliwościami, to zdecydowanie większa szkoda niż pożytek. Zatem jeśli nie nosimy jeszcze ani okularów, ani soczewek, udajemy się na badanie celem ustalenia wady. Jeśli nosimy już okulary, wizyta u specjalisty jest konieczna, by ustalić moc soczewek, która będzie inna niż okularów. 

Musimy także przemyśleć nasz styl życia. Jeśli należysz do osób aktywnych, soczewki będą bardzo dobrym rozwiązaniem, dlatego, że okulary mogą bardzo przeszkadzać w uprawieniu niektórych form sportu. Jeśli jednak większość dnia spędzasz przed komputerem, lepszym rozwiązaniem mogą być okulary, choćby dlatego, że możemy się wówczas zaopatrzyć w szkła chroniące przed nadmiarem niebieskiego światła

Inną kwestią jest wykluczenie przeciwwskazań. Soczewki będą niewskazane w przypadku niektórych schorzeń, zaburzeń hormonalnych, przyjmowania niektórych leków (np. antydepresantów), infekcji czy też palenia papierosów. 

Jak należy pielęgnować soczewki? Najważniejsze zasady bezpiecznego noszenia szkieł kontaktowych

 • Do pielęgnacji i przechowywania soczewek zaopatrujemy się w odpowiedni płyn, który dobieramy do ich rodzaju.
 • Pojemniczek na soczewki codziennie czyścimy i co kilka tygodni wymieniamy na nowy. 
 • Soczewki czyścimy tylko przeznaczonym do tego płynem. Po zakończeniu czyszczenia, soczewki zawsze zalewamy nową dawką płynu.
 • Jeśli decydujemy się na soczewki miesięczne, kwartalne lub roczne, konieczne jest ich odbiałczanie. Raz na jakiś czas nabieramy na czysty palec odrobinę płynu i delikatnie przecieramy soczewkę, aby usunąć osad białkowy. Następnie czyścimy je jak zwykle. 
 • Nigdy nie myjemy soczewek wodą! Nie mamy nigdy gwarancji, że jest całkowicie czysta.
 • Nigdy nie nosimy soczewek dłużej, niż wynika to z ich trybu. Soczewki to produkt ulegający zużyciu, zatem zbyt długie noszenie może zaszkodzić oczom.
 • Soczewki wymieniamy zawsze zgodnie z ich trybem i zawsze wtedy, gdy ulegną one uszkodzeniu.
 • Jeśli nie korzystamy z soczewek całodobowych, nie możemy w nich spać. Grozi to poważnymi infekcjami oka. 
 • Jeśli wyjmujemy soczewkę z oka na czas wykonywania określonych czynności, zawsze należy ją wyczyścić przed ponownym założeniem.
 • Przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek należy zawsze dokładnie umyć ręce.
 • Dyskomfort w pierwszych dniach noszenia soczewek jest zupełnie normalny, lecz jeśli dolegliwości utrzymują się zbyt długo, jest to niepokojący sygnał, wymagający wizyty u specjalisty. 

aplikowanie soczewek

Noszenie soczewek a kontrole wzroku – czy trzeba robić je częściej?

Jeśli decydujemy się na soczewki całodobowe, pierwsza kontrola odbywa się po tygodniu ciągłego noszenia, a kolejne wizyty wymagane są co trzy miesiące. Jeśli jednak nosimy soczewki jedynie w trybie dziennym lub okazjonalnie, kontrole wykonujemy według zaleceń specjalisty. Badanie jest konieczne w przypadku zauważenia, że dotychczas noszone soczewki nie pomagają, u kobiet w ciąży, które mogą odczuć pogorszenie wzroku, i za każdym razem, gdy zaistnieje potrzeba wymiany soczewek na inny rodzaj soczewek. 

Gdzie bezpieczne zakupimy renomowane soczewki kontaktowe?

Najlepiej kupić soczewki w sprawdzonym salonie optycznym. Czy jest to możliwe przez internet? Jak najbardziej. Na stronie internetowej Soczewki24 znajdziesz pełną ofertę salonu, a w placówce stacjonarnej specjaliści pomogą Ci dobrać soczewki kontaktowe. W sklepie online oferowane są jedynie sprawdzone produkty, którym zaufały miliony konsumentów na całym świecie. Oprócz atrakcyjnej oferty produktowej, na stronie znaleźć można również liczne promocje.