Prezenty ślubne – jakie wybierać?

Ślub to wyjątkowa okazja – para rozpoczyna wspólny etap życia, zaczynają tworzyć rodzinę i własny, wspólny dom. Goście, zaproszeni na uroczystość ślubną i weselną, życzą parze młodej szczęścia na nowej, wspólnej drodze życia oraz obdarowują ich prezentami, pomagającymi urządzić wspólny dom. Obecnie coraz rzadziej spotkać można uroczystości ślubne, na których wręcza się parze młodej prezenty. Ich miejsce zajęły pieniądze, które – po pierwsze – łatwiej wręczyć, a po drugie są bardziej potrzebne parze młodej. Na iluż to weselach dochodziło do sytuacji, gdy państwo młodzi otrzymywali 3 zestawy ozdobnej zastawy stołowej? Wręczając parze młodej pieniądze, dajemy im możliwość kupienia rzeczy, które naprawdę są im potrzebne.

Pieniądze czy fizyczne prezenty?

Zdarzają się jednak pary, które wolą prezenty kupione od gości niż pieniądze. Warto, co rzadko robią zaproszeni goście, zapytać państwa młodych czy wolą prezent czy upominek pieniężny. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zapytać parę młodych, czy jest coś co chcieliby dostać. W szczególności jeśli państwo młodzi są naszą bliską rodziną lub bliskimi znajomymi, bez skrępowania możemy zapytać ich, czego będą potrzebować po ślubie. Można również przedstawić parze krótką listę prezentów, z których oni wybiorą sobie te, których najbardziej potrzebują.

Ładne prezenty

Są jednak uniwersalne prezenty ślubne, które zawsze przydadzą się parze młodej, szczególnie jeśli wyposażają swój nowy dom. Z powodzeniem można kupić ładny komplet satynowej pościeli, zestaw ładnych, dobrych ręczników, ozdobne koce i narzuty na łóżko. Zawsze przydają się także akcesoria kuchenne – zestaw talerzy, komplet dobrych garnków, ładny komplet pojemników na produkty spożywcze, komplet sztućców. Warto porozumieć się z innymi zaproszonymi gości po to, by nie kupować tych samych rzeczy po kilka razy. Jeśli nie mamy pomysłu na dobry, duży prezent dla państwa młodych, można dać zarówno pieniądze, jak i mniejszy prezent. Parze młodej lubiącej czytać można kupić książki, ładne dwie filiżanki na poranną kawę, śmieszny zegar na ścianę. Miłośnikom muzyki kupmy ciekawe, nowe płyty, kinomaniakom odtwarzacz płyt DVD i jakieś ciekawe filmy.

Można również wykupić parze młodej wycieczkę zagraniczną lub wspólny weekend w ciekawym miejscu. Tu jednak należy być ostrożnym, by prezent nie okazał się niewypałem. Warto skonsultować go z najbliższymi przyjaciółmi pary młodej, by wiedzieć co lubią. Nikt nie powiedział, że prezent ślubny koniecznie musi być niespodzianką, czasem warto więc zapytać samych nowożeńców, gdzie chcieliby pojechać.

Pomysłowe prezenty na rocznicę

Bardzo często wręczamy sobie prezenty z okazji różnych rocznic – rocznicy ślubu, kolejnej rocznicy związku, rocznicy rozpoczęcia pracy zawodowej itp. Bardzo to piękny i ważny zwyczaj i warto podtrzymywać go i nie zaniedbywać. Świętując kolejne rocznice ślubu lub rocznice bycia razem w związku pamiętamy o wspólnie spędzonym czasie, podsumowujemy wspólnie spędzone lata, wracamy myślami do początków wspólnego życia i odnawiamy nasze uczucie. Pamięć o kolejnych rocznicach wspólnego życia czy podjęcia pracy, ale i wszelkich innych rocznicach – urodzinowych, zawodowych – świadczy o naszej miłości i naszym niegasnącym uczuciu.

Kupując prezenty na rocznicę ślubu naszym rodzicom, bratu i bratowej, siostrze i szwagrowi itd., warto postarać się, by był to wyjątkowy prezent i by przyniósł radość obojgu obdarowywanym. Przyjęło się również, iż jeśli rocznica jest niewielka – para świętuje rok, dwa lata czy kilka lat wspólnego życia – to prezent również nie jest bardzo okazały i drogi. Natomiast okrągłe rocznice – dziesięcioletnie, piętnastolecie, dwudziestolecie, trzydziestolecie – wymagają bardziej okazałego prezentu. Możemy zorganizować naszym rodzicom z okazji rocznicy ich ślubu uroczystą kolację, wykupić im weekend w ładnym i ciekawym miejscu lub wysłać na wycieczkę, o której zawsze marzyli, a na którą nie mieli nigdy czasu albo pieniędzy. Siostrze, kumplowi lub przyjaciółce obchodzącej rocznicę ślubu można kupić zestaw odtwarzacza DVD z świetnymi filmami, elegancką galanterię skórzaną dla niej i dla niego, biżuterię, zestaw dobrych win. Prezent na rocznicę ślubu powinien być elegancki i praktyczny jednocześnie. Absurdalne, śmieszne prezenty zarezerwujmy raczej na imieniny lub urodziny.

Osobną kategorią prezentów stanowią te, które kupujemy małżonkowi/partnerowi, jeśli to my obchodzimy rocznicę. Najważniejsze jest nie zapomnieć o tej ważnej dacie i co roku, nawet drobnym upominkiem, pokazywać, że się pamięta o dniu, który was połączył. W tym wypadku nie kupujmy praktycznych, użytecznych prezentów – jak zestawu filiżanek do kawy czy kompletu kosmetyków. Postawmy na romantyczny prezent, wyrażający nasze uczucia. Często jedna z osób (dobrze, by był to mężczyzna) organizuje romantyczną kolację przy świecach lub zaprasza partnerkę na taką kolację do restauracji. Popularne są również wszelkie sentymentalne prezenty, związane z początkiem waszego związku. Jeśli na pierwszej randce byliście w kinie, warto postarać się iść do kina, zająć te same miejsca, co wtedy i wrócić myślami do początku waszego związku. Prezent rocznicowy powinien być oryginalny i niepowtarzalny, ale najważniejsze, by wyrażał naszą pamięć i miłość.