Sprzątanie jesienią – twoja lista zadań

Jesień nadeszła kilka tygodni temu. Obecnie jest w pełnej fazie rozkwitu i nic nie wskazuje na to, aby coś miało się odwrócić. Maleje temperatura, liście spadają z drzew, około godziny 19 za oknem mamy już niemal zupełną ciemność. Ogarnia nas przygnębienie i niechęć do wielu zadań. Niestety jesienią także trzeba sobie zaplanować obowiązki, a jest ich więcej niż mogłoby się wydawać, zwłaszcza wtedy kiedy mieszkamy w domku. Ktoś musi zająć się podwórkiem.

Sprzątanie podwórka – od czego zacząć?

Podwórko jesienią przysypywane jest przez cały czas spadające liście – ten stan trwa około miesiąca, a czasami nawet dwóch miesięcy, w zależności od temperatury na zewnątrz. Warto do ręki wziąć szerokie, drewniane grabie i regularnie zgarniać je na duże kupki, a następni upychać do plastikowych, biodegradowalnych worków, które następnie może zostawić przed domem, kiedy zaplanowany będzie termin ich odebrania przez służby porządkowe. Co ciekawe regularne zbieranie zeschniętych liści uniemożliwia stworzenie się mokrej papki po kilku godzinach intensywnego deszczu, dodatkowo zapobiega także niemożliwości dostania się do trawy resztek promieni słonecznych. Jeśli zatem zgrabimy liście nasza trawa będzie rosła ładna i zdrowa. Jesienią należy zadbać także o przycięcie krzaków, zwłaszcza tych, które wystają poza naszą posiadłość, bio odpady możemy włożyć do wspomnianych wcześniej worków lub wysuszyć je i użyć jako rozpałki następnej wiosny, gdy będziemy rozstawiać grill.

Jesienne sprzątanie ogrodu

Garaż, ogród, płot i dom – zadbaj o dokładne sprzątanie

Jesienią warto zadbać także o odpowiednie porządki i sprzątanie –  w komórce, w szopie, w garażu czy generalnie na podwórku. Warto wyrzucić wszystko, czego już nie potrzebujemy, lub zapytać bliskich sąsiadów czy czegoś nie potrzebują, być może jakiś sprzęt będzie miał drugie życie. Zanim nadchodząca zima pokryje wszystko to co znajduje się na podwórku, dobrze je poznosić wszystko do bezpiecznego, suchego miejsca, zaś to, czego nie można przenieść dobrze jest przykryć nieprzemakalną plandeką – szczelnie i dokładnie. Mowa tutaj na przykład o nieużywanym pojeździe, drewnie opałowym lub meblami ogrodowymi z drewna. Jeśli drewno nadmiernie nasiąknie wodą, które następnie zamarznie, a później będzie pękać ryzykuje zniszczenie drewna. Warto zadbać także o oczyszczenie płotów, bram, należy zdjąć wszelkie chaszcze ze ścian domów oraz wyplewić krzaki. Dobrze jest również zadbać o to, aby zabezpieczyć odpowiednio nasze rośliny przed nadchodzącymi szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.