Problemy z poprawnym działaniem strony internetowej mogą zdarzyć się każdemu, często zupełnie niespodziewanie i z nieznanych nam powodów. Przyczyn awarii stron internetowych może być wiele, ale jako właściciel strony warto umieć rozpoznać choć część z nich i podjąć odpowiednią akcję, by przywrócić funkcjonalność strony. Jakie są najczęstsze powody awarii stron www i jak się z nimi uporać?
Strona www nie działa: najczęstsze przyczyny
Jeśli Twoja strona www nie wyświetla się prawidłowo lub „nie istnieje”, przyczyn tego typu awarii może być kilka. Wśród najpopularniejszych można wyróżnić nieopłacenie hostingu bądź nieprzedłużenie użytkowania domeny, a także niezależne od właściciela awarie serwera lub wirusy i włamania hakerskie. W przypadku dwóch ostatnich strona zdaje się zwykle działać prawidłowo, zbierając niezauważenie dane od logujących się użytkowników lub wymuszając na nich instalację oprogramowania. Często dopiero dzięki skutecznemu działaniu programu antywirusowego, firmy hostingowej lub ostrożności samych klientów dowiadujemy się, że strona nie działa jak należy.
Jeśli przyczyną niedziałającej strony internetowej jest nieopłacona domena, czas na podjęcie działań jest dość ograniczony. Wielu właścicieli stron nie zauważa przypomnień o konieczności ponownego opłacenia domeny a ta, po wygaśnięciu, będzie możliwa do odzyskania jeszcze przez 30-70 dni w zależności od rozszerzenia, a później wystawiona do ponownej sprzedaży. Jeśli próbujesz otworzyć stronę i otrzymujesz „Ta witryna jest nieosiągalna” lub „Nie udało się znaleźć serwera DNS”, Twoja domena wygasła. Na szczęście, dane strony nie usuwają się z serwera, a ponowne wykupienie domeny powinno rozwiązać problem. Analogicznie postępujemy w przypadku nieopłaconego hostingu, regulując płatności jak najszybciej, zanim administrator usunie dane naszej strony z serwera.
Awaria serwera lub wirus na stronie. Co robić?
O awarii serwerów najczęściej dowiadujemy się od hostingodawcy lub od użytkowników, którzy nie mogą skorzystać ze strony. Zauważając jakiekolwiek problemy z ładowaniem się strony, informacje o błędzie serwera FTP lub niemożliwość otworzenia strony, awarię należy zgłosić do firmy hostingowej, po której stronie leży usuwanie takich awarii.
Znacznie trudniejszym do wykrycia i rozwiązania problemem są ataki hakerskie lub wirusy zainstalowane na stronie. Ich wykrycie może być trudne, w zależności od tego jak dobrze udało się wirusa zamaskować. Te instalowane najczęściej mogą dodawać do strony nowe pliki, modyfikować kody obrazów i skupiać się na zainfekowaniu komputerów odbiorców Twojej strony internetowej, a także pozyskaniu ich danych do logowania czy danych personalnych. To ogromne naruszenie prywatności, które należy rozwiązać jak najszybciej.
Jak poradzić sobie z awarią strony internetowej?
Przyczyn niedziałania strony www może być wiele, i tak samo wiele będzie sprawdzonych rozwiązań na ich usunięcie. Niektóre kwestie można dość prosto załatwić samodzielnie, m.in. przez opłacenie domeny lub hostingu oraz zgłoszenie awarii serwera do firmy hostingowej. Dużo trudniejszym i bardziej wymagającym zadaniem będzie usuwanie awarii spowodowanych wirusami. Te, ze względu na wiele możliwych problemów najlepiej pozostawić w rękach specjalistów. Zgłaszając potrzebę sprawdzenia bezpieczeństwa strony www, usunięcia wirusów i przygotowania nowych zabezpieczeń dla strony chronisz nie tylko siebie i swoje dane, ale także dane swoich klientów i przypadkowych czytelników. Zaniedbanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo strony może mieć poważne konsekwencje.