Umieszczenie osoby starszej w domu opieki – jak sobie z tym poradzić?

Wraz z wiekiem niestety często przychodzą liczne problemy zdrowotne oraz problemy ze sprawnością zarówno umysłową, jak i fizyczną. Z tego powodu spada samodzielność osób starszych, które potrzebują wsparcia i opieki. Nie zawsze możliwe jest, aby była ona zapewniona bezpośrednio bez osoby bliskie, które mają również inne obowiązki, takie jak praca czy dzieci. Wtedy dla bezpieczeństwa starszej osoby bliskiej warto podjąć trudną, ale bardzo rozsądną decyzję o umieszczeniu osoby starszej w domu opieki. Dlaczego warto się na to zdecydować i jak sobie z tym poradzić?

Bezpieczeństwo bliskich osób zawsze powinno być najważniejsze

Mimo szczerych chęci osoby starsze wraz z wiekiem stają się coraz mniej samodzielne. Proces starzenia jest bezlitosny i wraz z nim znacząco spada sprawność fizyczna, a także psychiczna. Pogarsza się działanie zmysłów oraz pamięci, a codzienne czynności, które do tej pory przychodziły z łatwością, stają się prawdziwym wyzwaniem. Wszystko to sprawia, że osoby starsze, które żyją same, są narażone na wiele niebezpieczeństw, którym trudno może być im samodzielnie zapobiec lub zareagować odpowiedni, aby im zaradzić. Dlatego wskazane jest, aby osoby w podeszłym wieku miały na co dzień odpowiednią dietę.

dom spokojnej starości

Rozwiązaniem tego problemu może być zamieszkanie razem z dziećmi lub wnukami. Niestety często nie ma takiej możliwości ze względu na warunki mieszkaniowe. Ponadto w wielu przypadkach nie jest to rozwiązanie, ponieważ bliscy mają również inne obowiązki i muszą każdego dnia chodzić do szkoły czy do pracy, przez co bliska im osoba starsza zostaje sama na wiele godzin i narażona jest na te same niebezpieczeństwa, co wcześniej. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie osoby starszej w specjalistycznym domu opieki, w którym będzie miała ona zapewnioną fachowy i całodobowy dozór opiekunów pracujących w ośrodku.

Domy opieki to miejsca, w których starsze osoby mają zapewnione wszystko, co im potrzebne do komfortowego życia. Wygodne i dobrze urządzone pokoje, całodobowa opieka ze strony pielęgniarek, fizjoterapeutów oraz w razie potrzeby psychologów sprawia, że są oni w naprawdę dobrych rękach i ryzyko, że stanie im się krzywda spada do minimum. Nowoczesne domy opieki to także możliwość integracji seniorów z rówieśnikami, co znacznie poprawia kondycję psychiczną.

Dom spokojnie starości Oleśnica – Dom Aktywnego Seniora

Zadzwoń +48 537 854 652 lub napisz biuro@domaktywnegoseniora.com.pl

Umieszczenie w domu opieki nie musi oznaczać ograniczonego kontaktu

Nowoczesne domy opieki cieszą się rosnącą popularnością ze względu na szeroką oraz bardzo profesjonalną i dopracowaną ofertę. To miejsca, w których seniorzy mogą poczuć się jak w domu oraz przede wszystkim są w stu procentach bezpieczni. Mają całodobowy nadzór ze strony wykwalifikowanego personelu, który pilnuje, aby brali leki oraz przestrzegali zasad bezpieczeństwa, a także mają zapewnione towarzystwo innych osób w podobnym wieku i licznie rozrywki, takie jak wspólne gry, kółka zainteresowań oraz warsztaty rozwijające różnego rodzaju zdolności.

jak poradzic sobie po oddaniu bliskich do domu opieki

Umieszczenie bliskiej osoby w domu opieki jest dużym wyzwaniem i bardzo trudną decyzją. Nie jest to jednak równoznaczne z brakiem kontaktu z bliskim – takie miejsca zapewniają możliwość regularnych odwiedzin i zachęcają bliskich do korzystania z tego. Dzięki temu można stale mieć kontakt z rodzicami czy dziadkami, jednocześnie mając stuprocentową pewność, że są oni naprawdę bezpieczni i mają zapewnioną opiekę i troskę ze strony wykwalifikowanego personelu o odpowiednim podejściu.