Wizyta u urologa – jak się do niej przygotować?

Wizyta u urologa może być konieczna w przypadku problemów z trzymaniem moczu, oddawaniem moczu lub w przypadku zauważenia widocznych zmian w obrębie narządów płciowych. Wśród problemów zgłaszanych najczęściej przez pacjentów w gabinetach urologicznych, wymienić trzeba też stulejkę, a więc problem z niemożliwością zsunięcia napletka z prącia. W każdym z wymienionych wypadków wizyta u urologa może zapobiec dalszemu rozwijaniu się infekcji oraz ulżyć w bólu i dyskomforcie, jaki jest w przypadku wymienionych problemów odczuwany. Jak się na taką wizytę przygotować? 

Przygotowanie do wizyty u urologa – co warto ze sobą zabrać? 

Planując wizytę u urologa warto mieć przy sobie przede wszystkim najbardziej aktualne wyniki badań krwi, moczu oraz USG jamy brzusznej, jeśli takie było wykonywane. Wyniki te pozwolą nie tylko maksymalnie przyspieszyć leczenie urologiczne, ale też wyeliminują ryzyko przyjmowania leków i środków działających na objawy, a nie przyczyny problemu. Ze względu na to, że wizyta u urologa na NFZ wymaga uzyskania skierowania od lekarza rodzinnego, często ten ostatni zleca wykonanie niezbędnych badań jeszcze przed wizytą. 

Do urologa zwykle nie idzie się bez powodu. Z tego względu warto na bieżąco spisywać swoje objawy pojawiające się przed wizytą, tak by w trakcie spotkania ze specjalistą móc wymienić jak najwięcej niepokojących problemów. Warto odnotować też wszystkie leki, które przyjmowano w ostatnim czasie, nawet jeśli są to leki bez recepty czy leki ziołowe. Każde z lekarstw może mieć wpływ na stan organizmu lub nie działać dobrze z lekami, które przepisze urolog. 

Przed każdą wizytą u urologa zadbaj o higienę osobistą. Warto oczywiście pamiętać o niej każdego dnia, ale w szczególności przed samym wyjściem do lekarza. Prowadzone w gabinecie badania będą wymagały bezpośredniego kontaktu lekarza z miejscami intymnymi – choć urolog widział już wszystko, nie ma potrzeby utrudniać mu pracy. 

Z czym liczyć się podczas wizyty u urologa? 

Urolog zajmuje się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego, w szczególności u mężczyzn. Można zgłosić się do niego w przypadku stulejki, wodniaków jąder, stanów zapalnych narządów płciowych i dróg moczowych, problemów z pracą pęcherza, kamicy układu moczowego, krwiomoczu, torbieli nerek, zaburzeń erekcji oraz nowotworów narządów płciowych.

urolog wywiad

Ze względu na dużą różnorodność chorób wizyta u urologa może wyglądać nieco inaczej w każdym przypadku, ale zwykle opiera się o wywiad zdrowotny, analizę dostarczonych wyników badań oraz badanie fizykalne. Urolog, na podstawie zebranych informacji, może postawić diagnozę i ocenić przyczynę występowania wymienianych dolegliwości oraz zasugerować odpowiednią drogę leczenia. Jeśli problemem zgłaszanym do urologa jest stulejka, specjalista zaplanuje i przeprowadzi zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu zwężonego napletka (obrzezanie). Operacje stulejki we Wrocławiu wykonać można między innymi w Centrum Medycznym 1look, gdzie pacjenci otaczani są profesjonalną opieką prywatnego urologa

Dlaczego warto podjąć leczenie u urologa jak najwcześniej? 

Wśród problemów, z jakimi wiążą się wymienione wyżej choroby, mogą pojawiać się nie tylko stulejka i związany z nią ból i dyskomfort, ale także zaburzenia oddawania moczu, krwiomocz, niepokojące zmiany w wynikach badania moczu, odczuwalne bóle jąder czy dolnej części pleców (ze wskazaniem na nerki) oraz widoczne zmiany w fizycznym wyglądzie narządów płciowych. Jeśli problemy te powodują dyskomfort lub wpływają negatywnie na Twoje zdrowie, podjęcie wczesnego leczenia jest jedyną szansą na znalezienie przyczyny i rozwiązanie problemu. Ani stulejka, ani stany zapalne, ani inne zmiany w obrębie narządów płciowych i układu moczowego nie przeminą same i zwykle nie mogą być też skutecznie wyleczone wyłącznie z pomocą środków dostępnych w aptece. 

Niepokojących objawów choroby układu moczowego nigdy nie należy ignorować – ich pojawienie się może świadczyć o drobnych stanach zapalnych, ale także znacznie większych chorobach wpływających na prawidłowe działanie całego organizmu. Diagnostyka oraz wybór właściwej formy leczenia pozwalają szybko pozbyć się bólu.