Z jakich materiałów dobrać wyprawkę do szpitala dla mamy i dziecka?

Pojawienie się na świecie dziecka jest szczególnym momentem dla każdej rodziny. Warto więc przygotować się do tego wydarzenia jak najwcześniej. Przyszłe mamy zdobywają wiedzę o pielęgnacji małego dziecka, radzeniu sobie z bólem i porodem przez cały okres ciąży. Często uczęszczają do szkół rodzenia. Natomiast wyprawkę dla maluszka i mamy do szpitala warto przygotować w ostatnim trymestrze ciąży.

Na co zwracać uwagę kompletując wyprawkę dla noworodka?

Nie zawsze przyszli rodzice zdają sobie sprawę, że ubranka ich pociech mogą być dla nich szkodliwe, a niekiedy wręcz zagrażać ich zdrowiu i życiu. Komisja Europejska w swoim raporcie stwierdziła, że wiele spośród nich zagraża zdrowiu niemowląt. Do wielu z nich dodawane są sztuczne dodatki takie jak: poliester, wiskoza, nylon, mogące podrażniać delikatną skórę niemowlęcia i powodować jej odparzenia. Okazuje się, że bardzo często zawierają one szkodliwe substancje w postaci formaldehydu, powodującego reakcje alergiczne i neurologiczne oraz działającego rakotwórczo.

Podobnie rakotwórcze mogą być nieodpowiednie barwniki zastosowane przy produkcji dziecięcych ubranek. Okazuje się, że w odzieży dla maluchów pojawiają się również metale ciężkie w nadrukach na ubrankach, nitach spódniczek. Nieodpowiedzialni projektanci odzieży dziecięcej ozdabiają ją cekinami, kokardkami, guziczkami, które najczęściej maluchy zjadają, żują, wsadzają do nosa. Przyszłe mamy powinny uważnie przyglądać się przed zakupem ubrankom dla swoich pociech, a przede wszystkim ich metkom i etykietom. Najbezpieczniej jest kupować takie, posiadające wymagane atesty bądź sprawdzonych marek, dbających o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci.

Jak skompletować wyprawkę dla dziecka?

Kompletując wyprawkę dla dziecka powinnyśmy zwrócić uwagę na materiał, z których zostały one wykonane. Wybór ubranek z odpowiednich materiałów zagwarantuje komfort samopoczucia zarówno mamy jak i dziecka, trwałość ubranek, które przecież będą prane bardzo często i zdrowie przede wszystkim jego wrażliwej skóry. Wobec tego pierwszą czynnością przy ich zakupie powinno być czytanie metek i etykietek, na których znajdują się informacje o surowcach wykorzystanych przy ich produkcji i sposobie konserwacji i użytkowania oraz wymaganych atestach bezpieczeństwa. Materiały naturalne są najbezpieczniejsze dla maluszka, ponieważ gwarantują komfort użytkowania, wygodę i zdrowie. Są nimi bawełna, len, wełna z merynosów i bambus. Mają one właściwości termoregulacyjne, zapewniając komfort snu, gdyż dziecko się w nich nie poci.

Bawełna jest włóknem znanym od wieków i docenianym ze względu na swoje właściwości. Jest wygodna, delikatna dla wrażliwej skóry niemowlęcia, wygodna, dzięki swojej elastyczności nie ogranicza ruchów dziecka. Jako materiał ekologiczny i naturalny nie powoduje reakcji alergicznych. Jest materiałem odpowiednim do uszycia zarówno spódniczek, koszulek, spodni, ale i śpiochów, pajacyków i wielu innych. Natomiast len zapewni skórze malucha odpowiednią termoregulację, a wrażliwej skórze komfort i wygodę. Len poza tym ma działanie antybakteryjne. Wełna będzie idealnie chroniła malucha przed wyziębieniem, szczególnie w chłodne dni. W sposób umożliwi skórze oddychanie i będzie wchłaniała wilgoć. Poza tym wełna w połączeniu z innym naturalnym materiałem sprawdzi się jeszcze lepiej, ponieważ ubrania z samej wełny mogą okazać się zbyt ciepłe w naszym klimacie.

ubrania ciążowe i do karmienia dla mamy

Jak skompletować wyprawkę dla mamy?

Ubrania ciążowe i do karmienia młodej mamy powinny być wygodne, przewiewne, więc najlepszymi będą takie, wykonane z naturalnych materiałów, podobnie jak ubranka ich pociech. Szczególnie ważnym elementem garderoby jest bielizna. Należy odpowiednio dobrać biustonosz tak, aby nie uciskał czułych w tym czasie piersi. Powinien być wykonany z miękkiej, delikatnej tkaniny. Rynek oferuje modele umożliwiające karmienie maluszków z odpinanymi ramiączkami i częścią miseczki. Dobrze jest zaopatrzyć się w poporodowy pas, którego zadaniem jest podtrzymywać brzuch, uniemożliwi on pojawienie się przepukliny po cesarskim cięciu lub wzmocni rozciągnięte w czasie ciąży powłoki brzuszne.

Wybierając odzież ciążową i do karmienia dla mamy, a także maluszka należy zwrócić uwagę na materiały, z których zostały one wykonane dla zapewnienia zdrowia i wygody użytkowania.