Z jakich materiałów powinny zostać wykonane zabawki edukacyjne dla niemowląt?

Wybór zabawek dla niemowlaka, może spędzić sen z powiek. Ilość sklepowych ofert jest naprawdę szeroka, przez co młodzi rodzice mogą mieć problem z trafnym i odpowiednim wyborem.

Zabawki są nieodłącznym elementem w rozwoju każdego dziecka. Maluchy je kochają i nic w tym dziwnego. Zabawki mają ciekawe kształty i kolory, dzięki czemu wzbudzają zainteresowanie ciekawych świata szkrabów. Główną rolą zabawek jest wspomaganie rozwoju niemowlaka, pełnią zatem istotną funkcję edukacyjną – pomagają rozwijać umiejętności motoryczne, wzrokowe, a ponadto wpływają na inne zmysły malucha. Pamiętajmy jednak, że nie każda zabawka jest odpowiednia dla naszego dziecka. Ważne jest, aby podczas zakupów zwrócić uwagę na informację, z jakiego materiału dany produkt został wykonany i czy nie zawiera zbędnych substancji i związków chemicznych.

Postaw na bezpieczne zabawki dla dzieci

Nasuwa się zatem pytanie, jakie zabawki są odpowiednie dla naszego dziecka oraz na jakie aspekty zwracać uwagę podczas zakupów. Na polskim rynku zabawki powinny posiadać znak CE, który daje nam gwarancję, że produkt zgodny jest z zasadami Unii Europejskiej. Nie bez powodu obowiązuje szereg norm i zaleceń dla poszczególnych produktów. Istotną kwestią jest odpowiedni dobór zabawki do wieku naszego dziecka. Niemowlęta narażone są na połknięcie małych elementów, co może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

klocki drewniane polskie

Zwracajmy zatem uwagę na dobranie zabawki odpowiednio do wieku naszego malucha. Dla małego, kilkumiesięcznego niemowlaka najlepsze są grzechotki i gryzaki. Mogą być one wykonane z gumy, silikonu, z drewna, kauczuku lub naturalnych tkanin. Podczas wyboru użyty na zabawkę jest dobrej jakości. Według raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwróćmy uwagę na to, czy materiał  najbardziej niebezpieczne mogą być zawarte w składzie produktu ftalany, bisfelone i metale ciężkie. Dodatkowo niektóre tworzywa sztuczne np. silikon mogą powodować uczulenia. Plastikowe i gumowe zabawki zostały owiane złą sławą, lecz zupełnie niesłusznie. Istotne jest, aby takie produkty miały odpowiedni skład i wolne były od toksycznych związków chemicznych. Zaletą gumy i plastiku jest lekkość. Zabawki wykonane z takich materiałów nie sprawiają dziecku kłopotu podczas chwytania lub przenoszenia.

Kolorowe zabawki dla dzieci pobudzające ich kreatywność

Innym ważnym kryterium jest kolor, który powinien budzić zainteresowanie naszego malucha i zachęcać go do zabawy.  Wbrew pozorom niemowlę jest bardzo na nie wyczulone. Już w pierwszym miesiącu noworodki zaczynają rejestrować barwy. Początkowo świetnie sprawdza się zestawienie kontrastów. Idealne się zabawki dwukolorowe, gdzie kontury są mocno zarysowane i widoczne. Zabawki nie powinny być jednak zbyt jaskrawe, a paleta barw powinna być początkowo prosta. Dobrą opcją są zabawki, gdzie występuje zestawienie bieli z czernią, czerwienią, żółcią lub niebieskim. Kolor zabawek powinniśmy wybierać świadomie, gdyż już na początkowym etapie życia dziecka barwy odgrywają fundamentalną rolę. Kontrastowe barwy stymulują mózg niemowlęcia i rozwijają zmysły, jednak ich nadmiar może wpływać niekorzystnie na malucha. Takie kolory mogą powodować u dziecka płaczliwość, dlatego karuzelę nad łóżeczkiem wybierzmy w spokojnych, stonowanych barwach.

zabawki edukacyjne dla niemowląt

Wybierz edukujące i rozwijające zabawki dla dzieci

Dzięki odpowiedniemu doborowi zabawek edukacyjnych dla dzieci możemy pozytywnie wpłynąć na naszego malucha, zagwarantować mu odpowiedni rozwój i pozytywne poznanie świata. Ich wybór to nie jest łatwa sprawa i podczas zakupów powinniśmy być świadomi wielu aspektów. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane zabawki, pozwolą naszemu dziecku dobrze się rozwinąć oraz wiele nauczyć.