Czym są media malarskie i jak się ich używa?

Media malarskie są specjalnymi preparatami, które służą do nadania naszym pracom lepszej jakości i wyglądu. Artyści uważnie dobierają odpowiednie rodzaje i typy mediów malarskich. Ze względu na rozmaite efekty, jakie można dzięki nim uzyskać, istotne jest to, by we właściwy sposób dobrać odpowiednie media.
Wiele jest przypadków, w których od obrazów odpryskuje farba, nie tylko po dotknięciu, ale i samoistnie. Jest to związane nie tylko z rodzajem farb i z producentem, od jakiego pochodzą. Dodawanie odpowiednich ‘wzmacniaczy’ pozwoli nam na osiągnięcie pożądanego efektu. Upłynnienie konsystencji farb, przyspieszenie procesu ich schnięcia czy uzyskanie dodatkowych rezultatów, to możliwości, które są często wykorzystywane przez artystów malujących farbami.

Mieszając farby w trakcie tworzenia, należy dodać do nich substancje, jakimi są media malarskie. W niektórych przypadkach, medium należy nałożyć na płótno lub na kartkę papieru przed rozpoczęciem malowania. Jest to w dużej mierze zależne od rodzaju mediów malarskich oraz farb, jakie stosujemy.

Rodzaje mediów malarskich

Dobry sklep plastyczny posiada szczególnie szeroki wybór mediów malarskich. Każdy artysta preferuje konkretne typy farb, tak samo jak ich markę i pojemniki w jakich się znajdują. Dzięki różnorodności oferty, możemy wybrać odpowiedni dla siebie preparat. Najbardziej znane media malarskie, to:

malarstwo na szkle

  • Media akrylowe – ten rodzaj mediów należy do najbardziej uniwersalnych. Można je bowiem zastosować do malarstwa akrylowego i olejnego. W takim przypadku, służą one do utworzenia specjalnej warstwy – faktury. Należy je nakładać na płótno tuż przed nałożeniem właściwych farb. Ich funkcja jest podobna do mediów strukturalnych ze względu na tworzącą się fakturę. Zastosowanie ich w przypadku farb akrylowych, pozwala na uzyskanie niejednego efektu.
  • Media olejne – inaczej media alkilowe, służą do przyspieszenia procesów wysychania farb. Stosuje się je do farb olejnych. Oprócz szybkiego schnięcia, media olejne mogą nieco zmienić konsystencję farb, ich połysk oraz niektórych cech. W zależności od typu mediów, mogą one zapewnić naszej pracy większą świetlistość, połysk, a nawet przezroczystość.
    Do mediów olejnych należą również rozpuszczalniki i rozcieńczalniki. Poprzez ich użycie, zapewniamy sobie kontrolę nad konsystencją farb. Dzięki ich zastosowaniu, możemy również delikatnie (nie niszcząc obrazu i pędzli), pozbyć się resztek farby.
  • Media akwarelowe – różnorodność tego typu substancji pozwala na zmianę właściwości farb. Dzięki nim, poprawia się płynność farb i pozwalają na tworzenie różnych efektów – między innymi teksturowych, a nawet perłowych. Oprócz tego, media akwarelowe ułatwiają wymywanie pigmentów z kartki papieru.

Korzyści ze stosowania mediów malarskich

Celem używania poszczególnych rodzajów mediów malarskich, jest dodanie naszej pracy lepszego wyglądu. W zależności od typu farb oraz efektu, jaki chcemy uzyskać, wybiera się konkretne rodzaj mediów. Każdy z naszych obrazów, do którego zastosujemy specjalne substancje, może uzyskać:

  • Lepszy połysk lub zmianę skali połysku,
  • Szybszy proces schnięcia farb,
  • Wzmocnienie lub zmiana właściwości farb,
  • Lepszą płynność,
  • Nadanie właściwej faktury.

Stosowanie odpowiednio dobranych mediów malarskich pozwoli nam więc na poprawę jakości naszych prac artystycznych. Dodatkowo, dzięki nim, przedłużymy żywotność każdego rysunku – niezależnie od tego, czy jest on wykonany na grubszej kartce z bloku artystycznego, na drewnie czy nap płótnie.


Bogaty wybór mediów malarskich dostępny jest na stronie maluje.pl.