Otwieranie nowej apteki – co musisz wiedzieć?

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa jest naprawdę atrakcyjną opcją, zwłaszcza dla osób, które szukają niezależności. Jednak warto pamiętać, że niektóre dziedziny gospodarki wymagają więcej niż samej chęci i zaparcia – zwłaszcza jeśli konieczne jest spełnienie wielu wymogów prawnych, a także otrzymanie zgody. Tak jest w przypadku chęci posiadania własnej apteki. Jak wygląda proces zakładania apteki i jakich przepisów należy przestrzegać? 

Sektor farmacji jest jednym z najbardziej opłacalnych na całym świecie. Ludzie będą chodzili do apteki po lekarstwa i suplementy diety, a właściciele poszczególnych przedsiębiorstw zawsze będą na tym zyskiwali. Samo prowadzenie apteki nie jest niczym trudnym – o wiele bardziej skomplikowany jest proces założenia apteki.

Jeszcze do niedawna aptekę mogła prowadzić każda osoba, która zakładała działalność gospodarczą. W ciągu ostatnich lat diametralnie zmieniły się przepisy, a nowe regulacje zamknęły perspektywy przed wieloma przedsiębiorcami, którzy pragnęli wejść na rynek farmacji. Aktualnie do założenia własnej apteki konieczne jest posiadanie szeregu uprawnień i zezwoleń.

Jak wygląda proces zakładania własnej apteki? 

Otwarcie, a następnie prowadzenie apteki jest działalnością uregulowaną, dlatego konieczne jest uzyskanie zezwolenia od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego

Zgodę na otwarcie nowej apteki otrzymają osoby, które na terenie województwa nie mają więcej niż 1 procent otwartych aptek, ani nie planują otworzyć nowej w pobliżu już istniejącej. Jednocześnie przedsiębiorca nie może być członkiem żadnej grupy kapitałowej, której udziały znajdują się w określonej sieci aptek. 

Co powinien wiedzieć przedsiębiorca otwierający własną aptekę?

Otwarcie nowej apteki nie jest proste i zgodnie z przepisami należy spełnić wiele wymagań, aby w ogóle otrzymać na to zgodę. Jednocześnie głównym czynnikiem decydującym o tym, aby móc prowadzić własną aptekę jest wykształcenie – aktualnie jedynie magister farmacji, który otrzymał pozwolenie na pracę w zawodzie, może w ogóle starać się o zgodę na jej otwarcie. Warto przy tym pamiętać, że przedsiębiorca musi mieć także 5-letnie doświadczenie w pracy w aptece ogólnodostępnej – najlepiej jeśli pracował jako kierownik takiej placówki. 

Wpływ na otrzymanie pozwolenia na prowadzenie własnej apteki może mieć również pozytywna opinia prezesa Okręgowej Izby Aptekarskiej, która przyznawana jest tylko na jeden adres. 

leki

To jednak nie koniec wymagań, które regulują przepisy. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku do GIF, czyli konieczność zapłacenia 10 500 tysiąca złotych. W tym wniosku przedsiębiorca ma obowiązek zawrzeć takie informacje jak wielkość lokalu przeznaczonego na aptekę oraz załączyć pozytywną opinię sanepidu. 

W razie wątpliwości można zajrzeć do Ustawy o prawie farmaceutycznym, gdzie dokładnie zostały określone warunki otwarcia nowej apteki. Tam też określono procedury związane z zatrudnieniem odpowiedniego personelu czy wielkością powierzchni lokalu, umiejscowieniem drzwi ewakuacyjnych czy ilość drzwi w ogóle. 

Pomoc kancelarii prawnej w otwarciu apteki 

Z racji tego, że założenie własnej apteki jest niezwykle trudne i konieczne jest załatwienie wielu formalności, warto skontaktować się z profesjonalną kancelarią prawną, która zajmuje się prawem farmaceutycznym. Specjaliści z pewnością podpowiedzą jakie dokumenty powinny zostać wypełnione oraz w jakie miejsce należy je złożyć. Jednocześnie prawnicy z kancelarii dopilnują, aby wszystkie najważniejsze kwestie zostały załatwione. 

Pomoc kancelarii prawnej przyda się także w rozwiązywaniu sporu o konkurencyjność – zwłaszcza jeśli pragniemy otworzyć aptekę w niewielkiej odległości od innej, już istniejącej. Specjaliści również zajmą się reprezentacją w przypadku podpisywania ważnych umów, stanowiących filar funkcjonowania firmy na rynku farmaceutycznym, 

Doświadczenie kancelarii prawnej zajmującej się prawem farmaceutycznym to szansa dla osób, które chciałyby prowadzić własną aptekę i spełniają wszystkie wymagania zawarte w ustawie. Jednocześnie załatwienie wszystkich formalności z pomocą profesjonalistów jest znacznie łatwiejsze, a sam proces znacznie bardziej dynamiczny. Dlatego warto skontaktować się ze specjalistami od prawa farmaceutycznego, aby w jak najkrótszym czasie otworzyć aptekę i rozpocząć swoją działalność.